Rita Hansen

By Kasia on 16th December 2009 — 2 mins read

Wciąż słyszała łomotanie serca. Równe i miarowe, choć zdecydowanie za szybkie.
I choć nerwowo zaciskała szczupłe dłonie nie była zaskoczona. Żyła wystarczająco długo, by mieć w sobie tę niezachwianą pewność, że ten dzień nastąpi. W końcu. Może nawet czekała na niego całe życie.
Czasem, podczas jednej z bezsennych nocy, które nie przydarzały się Jej aż tak często, zastanawiała się, co będzie, co zrobi, gdy ktoś odkryje prawdę.
Nigdy przed nią nie uciekała. Zdawało się, że robi to za Nią życie. Jedno kłamstwo pociągało za sobą drugie, a potem kolejne i koleje. Zawsze, kiedy mówiła o sobie, miała wrażenie, ze opowiada jakąś bajkę. Prastarą historię powtarzaną z pokolenia na pokolenie, której treści nigdy się nie zapomina. Nie popełnia błędu. Nie myli wydarzeń. Niczego nie dopowiada i niczego nie ubarwia.
Była więc ciągłym opowiadaczem życia, które nigdy nie należało do Niej. A mimo to nie miała wrażenia, że się w tym zatraca. Wciąż pamiętała swoje imię i nazwisko. Choć, gdy teraz się nad tym zastanowiła, stwierdziła, że nie wypowiadała go głośno przez ponad 20 lat.
– Rita Hansen. Powiedziała prawie szeptem. Trochę tak, jakby chciała sprawdzić czy uda Jej się ułożyć głoski w jedną całość.

Ktoś wiedział. Nie była szczególnie ciekawa, kto zadzwonił dziś rano. Kto zaproponował spotkanie i komu tak bardzo zależało na tym, by świat poznał prawdę.
Pomyślała o mężu i dzieciach. Ale po chwili przecząco potrząsnęła głową.
Mąż nie żył od dłuższego czasu. Jaka to różnica czy znał Jej prawdziwe imię? I tak rzadko go używał.
Dzieci, wszystkie dorosłe i ciężko stwierdzić czy szczęśliwe, miały własne życia i własne, z całą pewnością prawdziwe, imiona.

Dłonie nadal drżały. Położyła je przed sobą i przez chwile przyglądała się im uważnie.
Na każdej z nich czas odcisnął swoje piętno. Pomarszczył skórę i ubarwił ją małymi, brązowymi plamkami.
Żadna z osób, które skrzywdziła swoim odejściem, nie poznałaby już tych dłoni.
Nie należały do Rity.

Posted in: opowiadanie

Leave a comment

Get in Touch

Your contact message.